Skupinové aktivity Komunitného centra Adlerova

Varíme spolu

Kulinoterapia – aj takto by sme mohli nazvať najobľúbenejšiu aktivitu klientov komunitného centra (ďalej KC). To, že je najobľúbenejšia, sme sa dozvedeli z dotazníka spokojnosti, ktorí vypĺňali klienti v mesiaci január. Každú stredu od 10:00 sa v priestoroch KC varí či pečie nejaká dobrota. Samozrejme, občas si klientky vymyslia aj menu, za ktoré by sa nehanbil ani žiaden šéfkuchár. Zručné žienky týmto spôsobom učia iné klientky, ako pripraviť chutné jedlá z ľahko dostupných surovín. Či už je to žemľovka, zeleninové rizoto, palacinky, plnená kapusta a dokonca aj kapustníky. Tie sa robili z našej nakladanej kapusty, ktorá sa zvýšila po Vianociach. Počas tejto aktivity je otvorená aj herňa pre deti, ktoré ešte nenavštevujú žiadne školské zariadenie.

Tvorivý svet detí

Aj v roku 2022 bude táto skupinová aktivita pravidelnou záujmovou činnosťou detí, ktoré si môžu rozvíjať fantáziu a kreativitu, osvojiť rôzne výtvarné zručnosti a techniky. V tomto roku sme už skúšali s deťmi, aké to je najskôr papier pokvapkať farbou, potom slamkou rozfúkať a nakoniec z toho niečo vytvoriť. Fantázii sa medze nekladú. Niektorí v obrázku videli podmorský svet, medúzy či loďku, iní zas lúku plnú kvetov. Obrázky po vyschnutí skrášlia našu komunitnú nástenku. Maľovali sme aj prvé jarné kvietky – snežienky. Využili sme farebné papiere, vatové tampóny, nožnice, ceruzky, fixky, farby. Všetko, s čím deti rady tvoria.

Príprava na školské vyučovanie

Pripravovať sa každý deň do školy a napísať si domáce úlohy. Aj to učíme deti v Komunitnom centre. S čím vieme pomôcť, pomôžeme. Nie sme tety učiteľky, na to netreba zabúdať, avšak s domácimi úlohami pomôcť vieme. Alebo napísať si nejaký projekt do školy či vypracovať domácu úlohu v pracovnom zošite.

Jarné prázdniny s KC

Posledný februárový týždeň boli v Košickom kraji jarné prázdniny. A počas nich sme v KC zorganizovali menší detský tábor, počas ktorého deti zažili kopec zábavy, smiechu a radosti. Jeden deň deti kreslili, iný deň hrali spoločenské hry. No taktiež sme si urobili menší výlet do centra mesta a popozerali si najznámejšie košické pamiatky. Cestou v MHD sme si povedali, aká rieka tečie cez Košice, pozreli si historické pamiatky či nazreli do košických fontán (ešte že v nich nie je voda). Samozrejme pri potulkách mestom sme navštívili aj najznámejšiu košickú cukráreň AIDA.  V  Mestskom parku vyskúšali deti všetky detské ihriská.  Sľúbili sme si, že keď sa oteplí, „vyšľapeme“ si to do vežičky Dómu sv. Alžbety.

Počas prázdnin nám jeden deň robila radosť Lili. Kto to je? Psík  „komuniťáčky“ Aďky, z ktorého sa deti tak tešili, že ani nehundrali, že sa ide na prechádzku do lesa. Ako málo stačí.

Posledný deň prázdnin sa KC premenilo na kinosálu, a pri pozeraní rozprávky rozvoniavali po celom komunitnom pukance.  A takto sme ukončili prázdninový čas s komunitným centrom.

MDŽ s KC

V Komunitnom centre sme oslávili Medzinárodný deň žien. Pochutnali sme si na fajnom koláčiku, ktorý sme s deťmi upiekli. Pre dve žienky sme mali prekvapenie v podobe profesionálneho líčenia. Touto cestou sme sa im chceli poďakovať, že nám aktívne pomáhajú s rodinami, ktoré utekajú pred vojnou na Ukrajine. Jednu žienku sme z dôvodu karantény na ochorenie COVID-19 odmenili sladkým dezertom. Tá týmto rodinám darovala potraviny aj keď sama je v zložitej životnej situácii. Pravdaže, každá žienka komunitného centra dostala kvietok. Veď si to predsa všetky zaslúžime.

Marec – mesiac kníh.

Aj v tomto duchu sa niesla naša dnešná akcia, ktorú nám pripravili v Knižnici pre mládež mesta Košice v Kulturparku. Deti sa tešili z rozprávky, pekne sa zapájali a na konci každé dieťa dostalo od pracovníkov knižnice knižku. A od pani riaditeľky PSC Košice dokonca sladkú odmenu😋. Všetkým veľmi pekne ďakujeme.

Comments are closed.