Memorandum o porozumení

Dňa 26. apríla 2023 podpísalo mesto Košice Memorandum o porozumení s Detským fondom OSN (UNICEF) s cieľom reagovať na utečeneckú krízu spôsobenú konfliktom na Ukrajine. Na základe tohto memoranda a následnej dokumentácie vrátane Listu o vzájomnom zámere, počiatočného financovania a Výmenného listu o poskytovaní podpory, poskytol UNICEF mestu Košice finančné prostriedky na roky 2023 a 2024. Tieto prostriedky sú určené na podporu aktivít spojených s riešením krízovej situácie utečencov v Slovenskej republike.

V rámci tejto spolupráce je od 16. septembra 2024 prostredníctvom Psychosociálneho centra v Košiciach poskytované psychologické poradenstvo a podpora priamo psychologičkou z Ukrajiny, v ukrajinskom jazyku. Medzi realizované aktivity patria:

  • individuálne psychologické poradenstvo na podporu duševného zdravia detí rôznych vekových skupín, mládeže a ich rodičov,
  • skupinové terapie na témy ako stres, trauma z migrácie, adaptácia na nové prostredie a podobne,
  • prednášky a semináre zamerané na mentálne zdravie a zvládanie stresu,
  • podpora a poradenstvo pre rodiny,
  • pomoc pri adaptácii detí a rodičov na nové prostredie,
  • krízová intervencia,
  • poskytovanie okamžitej psychologickej pomoci v núdzových situáciách.

Cieľom týchto aktivít je uľahčiť adaptáciu a podporiť duševnú pohodu utečencov, ktorí sa usadili v oblasti mesta Košice.

Poskytnutie psychologickej a psychosociálnej podpory pre utečencov v Košiciach má zásadný význam nielen pre jednotlivcov, ale aj pre celú komunitu. Táto iniciatíva, realizovaná v spolupráci mesta Košice a UNICEF, prispieva k riešeniu mnohých aspektov spojených s utečeneckou krízou:

1. Podpora duševného zdravia a emocionálnej stability – Psychologické poradenstvo a skupinové terapie pomáhajú deťom, mladým ľuďom i dospelým vyrovnávať sa s traumami a stresom spojenými s núteným odchodom z domova. Tieto služby môžu účinne zmierniť symptómy, ako sú úzkosť, depresia a posttraumatická stresová porucha (PTSD), a prispieť k emocionálnemu zotaveniu utečencov. Takáto podpora môže pomôcť jednotlivcom nadobudnúť pocit stability a bezpečia v ich novej komunite.

2. Posilnenie rodinných väzieb a sociálnej podpory – Poradenstvo a podpora pre rodiny pomáha pri zlepšovaní vzťahov v rámci rodín, ktoré môžu byť narušené stresom a traumou. Poskytovaním emocionálnej podpory rodičom sa zvyšuje ich schopnosť byť psychickou oporou pre svoje deti, čo je kľúčové pre úspešnú adaptáciu. Spoločné prekonávanie výziev posilňuje vzájomné väzby a pomáha rodinám cítiť sa súdržne.

3. Zlepšenie adaptácie na nové prostredie – Integrácia do novej spoločnosti je pre utečencov mimoriadne náročná. Vzdelávanie o zvládaní stresu, adaptácii na nové prostredie a budovanie sebadôvery prostredníctvom psychologických a vzdelávacích aktivít pomáha utečencom zvládať kultúrne a jazykové rozdiely, čo znižuje riziko sociálneho vylúčenia.

4. Prevencia krízových situácií a podpora stability komunity – Poskytovanie krízovej intervencie a okamžitej psychologickej pomoci pomáha utečencom zvládať akútne krízové situácie, ktoré môžu vyplynúť zo straty domova, blízkych či kultúrneho zázemia. Takáto práca nielen stabilizuje jednotlivcov, ale prispieva k celkovej stabilite a súdržnosti komunity v Košiciach.

5. Prínos pre spoločnosť a budovanie inkluzívnej komunity – Podpora utečencov v oblasti duševného zdravia a adaptácie nielen zlepšuje ich životné podmienky, ale pozitívne ovplyvňuje aj prijímajúcu komunitu. Utečenci, ktorí majú možnosť získať psychologickú pomoc, sa môžu lepšie integrovať a prispievať k miestnej ekonomike a spoločnosti, čo prispieva k vytváraniu inkluzívneho a rôznorodého prostredia.

Tento program má veľký význam pre jednotlivcov aj pre širšie spoločenstvo, je nielen prejavom solidarity a ľudskosti, ale aj strategickým krokom k podpore stabilného a inkluzívneho prostredia

Comments are closed.