Výzva „Suchý február“

Výzva „Suchý február“, ktorá sa realizuje pravidelne už niekoľko rokov v Českej republike, začína naberať svoju popularitu aj na Slovensku. A o čo v tzv. „Sucháči“ ide?

Každý z nás si má príležitosť vyskúšať, aké to je vydržať jeden mesiac (ten najkratší v roku ;)), bez alkoholu. Je to výzva, nad ktorou sa mnohí zamyslia, či by to zvládli, veľa ľudí si povie, že „bez problémov“ a ďalší sa len pousmejú, pretože bez alkoholu žijú dlhodobo. Každopádne je to príležitosť k tomu, aby sme zistili pozíciu alkoholu v našom každodennom živote a jeho vplyv na našu pohodu, zdravie.

Problém závislosti od alkoholu je čoraz frekventovanejšou témou v dnešnej spoločnosti. Na Slovensku máme okolo 400 000 ľudí závislých od alkoholu. Alkohol zasahuje do každej sféry nášho života. Ovplyvňuje naše zdravie, spánok, dennú aktivitu, pracovnú výkonnosť, ovplyvňuje naše vzťahy, správanie, taktiež financie. S alkoholom sa spája množstvo dopravných nehôd, často ide ruka v ruke s domácim násilím a rizikom samovrážd.

Súčasná pandémia ochorenia COVID-19 taktiež zasiahla do života každého z nás. Čo sa týka konzumácie alkoholu počas tohto obdobia, tak na prvý pohľad to vyzerá pozitívne. Veď nechodíme každý víkend na pivko, nemáme príležitosti na spoločenské podujatia, kde je alkohol prítomný ako samozrejmosť. Nehovoriac o spoločenskom tlaku, ktorý je v našej spoločnosti naozaj intenzívny a častokrát čelíme otázkam typu „Prečo nepiješ?… si chorý/tehotná/berieš lieky alebo šoféruješ?“
Pravda je tá, že konzumácia alkoholu nie je vôbec na ústupe. Zintenzívňuje sa domáce pitie a ako sa najnovšie ukazuje, objavuje sa čoraz častejšie tzv. „hladinkové pitie“, ktoré ľudia realizujú aj počas dňa  keď sú na home office. Takýmto každodenným pitím alkoholu (aj v malých množstvách) sa môže veľmi ľahko vytvoriť návyk, ktorý vedie ku závislosti. Taktiež to ovplyvňuje naše psychické prežívanie v smere depresívnych či úzkostných myšlienok.

Čo mi môže priniesť Suchý február?

  • Máme príležitosť zistiť, akú rolu hrá alkohol v našich životoch
  • Posilníme svoju osobnosť, sebakontrolu
  • Skvalitníme svoj spánok
  • Budeme mať viac energie
  • Podporíme svoje zdravie
  • Znížime telesnú hmotnosť
  • Zredukujeme fajčenie
  • Ušetríme financie

Viac informácií nájdete na http://suchyfebruar.sk/

Comments are closed.