“Suchý február”

Len nedávno sme oslávili Nový rok a ani sme sa nenazdali, už tu máme február. S týmto mesiacom sa nám najčastejšie spája sviatok Valentín, no čoraz viac sa dostáva do povedomia aj výzva “Suchý február”. Táto výzva a zároveň kampaň, ktorá sa u nás postupne šíri od našich západných susedov, tento rok oslavuje už 10. výročie a získava si stále väčšiu obľubu. Poďme si teda pripomenúť, o čo v “Suchom februári” ide.

Zapojením sa do výzvy máme jedinečnú príležitosť vytvoriť si odstup od alkoholu, vyskúšať si vydržať bez jedinej kvapky počas celého mesiaca (najkratšieho v roku ). Tým podporíme naše zdravie, naštartujeme zmenu , či inšpirujeme svoje okolie. Pre niekoho to môže byť náročné, pre niekoho nepredstaviteľné, naopak pre ďalších úplne bezproblémové. Každopádne nie je na škodu zistiť, ako na tom som práve ja. Či ja ovládam alkohol, alebo alkohol ovláda mňa.

Aké sú dosiahnuteľné benefity?

– Zistíme ako na tom sme vo vzťahu k alkoholu
– Overíme si silu našej vôle, sebakontroly
– Budeme mať viac energie
– Podporíme naše zdravie
– Zlepšíme kvalitu spánku
– Znížime telesnú hmotnosť
– Naštartujeme zmenu životného štýlu
– Dozvieme sa niečo o našich blízkych, zlepšíme vzťahy
– Odľahčíme peňaženku
– Fajčiari môžu zredukovať aj počet cigariet
…a mnoho ďalších

Prečo práve teraz?

Mnohí ľudia majú záujem, či plánujú zlepšiť svoj životný štýl. Uvažujú o zmenách a nevedia sa k tomu odhodlať alebo to neustále odkladajú. Je veľmi náročné rozhodnúť sa a zo dňa na deň do toho ísť. Či už chceme začať cvičiť, prestať fajčiť, piť alkohol, zdravšie jesť a pod. V týchto prípadoch je dôležité vnútorné odhodlanie, ale väčšinou pomôže aj nejaký externý impulz. Preto často zmeny začíname napríklad dohodou s priateľmi, alebo si dáme predsavzatia na nový rok, či dodržujeme pôst pred sviatkami. “Suchý február” patrí medzi takéto vonkajšie impulzy. Táto výzva nám môže pomôcť naštartovať zmenu, skúsiť byť bez alkoholu s tisíckami ďalších ľudí, ktorí v tom sú spoločne s nami. V prípade záujmu sa môžete zapojiť do komunity na sociálnych sieťach, sledovať ostatných ako to zvládajú, zdieľať svoje zážitky, podporiť a inšpirovať svoje okolie.

Štatistiky, ktoré mapujú požívanie návykových látok na Slovensku sú alarmujúce. Neustále sa zvyšuje percento ľudí závislých od alkoholu a ďalších pridružených ťažkostí spojených s jeho požívaním, ako sú zdravotné, finančné a sociálne problémy. Zároveň sa znižuje veková hranica u detí, ktoré sa dostávajú do kontaktu s alkoholom a ďalšími návykovými látkami. Alkohol je v našej kultúre

každodennou realitou a často vytvára na jednotlivcov spoločenský tlak. Preto je nevyhnutné, aby sme sa tejto problematike venovali a hovorili o nej otvorene.

Ak spadáte do skupiny, ktorá hádam ani príležitostne alkohol nepožíva (áno, aj také skupiny sú ), neznamená to, že sa nemáte ako zapojiť. “Suchý február” je potvrdením vášho životného štýlu, môžete sa o to podeliť s ostatnými a inšpirovať ich. Zároveň je tu možnosť zapojiť sa aj inak, stačí si len nájsť to, čo je tým „alkoholom“ pre Vás. Či už si príliš často doprajete sladkosti, fajčenie vám robí radosť každú pol hodinku či trávite na sociálnych sieťach väčšinu voľného času – aj tu je priestor pre „suchý február“, kedy si skúsite dať pauzu od Vašej neresti. Aby ste aj Vy mohli na niečom zapracovať, v niečom sa posunúť vpred a mať zo seba lepší pocit. Lebo akákoľvek závislosť môže komplikovať život, hoci niečo je vidieť na prvý pohľad a iné nie.

Viac o výzve “Suchý február” a taktiež o štatistikách a celkovej problematike nájdete na www.suchyfebruar.sk

Ďalej upozorňujeme na možnosť zapojiť sa do celonárodnej ankety, ktorá aktuálne prebieha v rámci projektu “Závislosti inak”, ktorá mapuje problematiku závislostí u ľudí na Slovensku. Viac o projekte a ankete nájdete na Závislosti inak – Liga za duševné zdravie.

Comments are closed.