Stacionár v plnom nasadení

 

Z celého roka je práve letné obdobie naplnené najširším spektrom aktivít. Viac času s klientmi venujeme najmä výletom, športovým aktivitám a pohybu na čerstvom vzduchu.  

Jedným z miest, ktoré ponúka priestor na relax, ale aj aktívny oddych je okolie košického Jazera na Sídlisku Nad jazerom. Okrem nácviku sociálnych zručností pri preprave mestskou hromadnou dopravou posilňujeme aj zdravie prostredníctvom prechádzok a športových aktivít priamo pri jazere. Oddych si klienti dopriali pri sledovaní kultúrnych vystúpení, ktoré sú počas leta takmer vždy k dispozícii. 

Ďalšími obľúbenými lokalitami v rámci Košíc sú pre našich klientov park Anička a Bankov, kde si klienti zlepšujú koordináciu, sústredenie a zároveň zrelaxujú myseľ v prírode napríklad aj pri hraní minigolfu. 

V prípade menej priaznivého počasia trávime čas aj v interiéri. Na výber majú klienti širokú škálu aktivít od človeče nehnevaj sa, kariet a stolových hier zameraných skôr na relax, po rôznorodé slovné úlohy či sudoku, ktoré vedú k zlepšovaniu a upevňovaniu kognitívnych funkcií. Inokedy naopak zamestnajú ruky a fantáziu kreatívnou činnosťou, lepením, strihaním, vyrábaním náramkov, obrazov z papiera a dekorácií. Námety a materiál pre svoju prácu čerpajú aj z výletov do okolitých lesoparkov mesta. 

V rámci rozvoja sociálnych zručností sa zaoberáme aj starostlivosťou o domácnosť a rodinu, a hoci väčšinou majú klienti zabezpečenú stravu v stacionári, občas sa venujeme nácviku varenia či príprave vlastných chutných jedál a zákuskov. Súčasťou takejto činnosti je aj edukácia o zdravom stravovaní a etikete stolovania, o možnostiach šetrenia a efektívneho nakupovania. Pod vedením odborných pracovníčok si klienti dokázali pripraviť napríklad chutnú krupicovú kašu, puding či svieži letný koláč s broskyňami. Rozvoj týchto zručností podporuje okrem iného aj vlastnú sebahodnotu klientov, viac si dôverujú a aj táto forma úspechu im pomáha ďalej rozvíjať svoje skúsenosti a prenášať ich do súkromného života. 

Repertoár aktivít sa snažíme funkčne dopĺňať aj kultúrnymi vystúpeniami, k čomu využívame aj možnosť účasti na predstaveniach v Štátnom divadle Košice. Posledným navštíveným bolo predstavenie Čarodejník z krajiny Oz. Z predstavenia si klienti odniestli veľký umelecký zážitok a pri tej príležitosti nám klientky prispeli aj svojimi myšlienkami a básňou: 

Čarodejník z krajiny Oz   

Je piatok 2.júna,  
je to jeden deň po sviatku Deň detí,  
vybrali sme sa na rozprávku zo stacionára.  
V divadle boli sme my aj deti.
Bolo to baletné predstavenie,  
očarilo nás detské vystúpenie.
Rozprávka čarodejník z krajiny Oz,  
prežili sme krásne doobedie,

cítili sme radosť.  
V lóžach sme sedeli,  
na javisko sme z výšky hľadeli.  
Páčila sa nám rozprávka,
no nebola prestávka.  
No nevadí,  
1 hodinu a pol sme sedieť zvládli.  
Kto vymyslel tú rozprávku,  
má ale múdru hlávku.  
Klientka Valika Kleitsová  

Balet: Čarodejník z krajiny Oz 

Bolo to krásne oddychové popoludnie v NDKE na baletnom predstavení Čarodejníka z krajiny Oz.
Veľmi som si oddýchla hlavne psychicky.
Krásna scéna, hudba aj tanec. Bol to môj prvý balet.
Prišla som na iné myšlienky, bol to návrat do bezstarostného detstva.
V hľadisku sme boli my a deti, tak sme sa aj my na chvíľu stali deťmi.
Človek je vtedy šťastný, keď je v srdci dieťaťom.
Keď bude tá možnosť, rada si to zopakujem, pretože divadlo milujem.
Ďakujem za nezabudnuteľný zážitok.
Klientka Mirka Matiková

No a najbližšie klientov čaká Mototerapia v Geči, ktorú organizuje 200%LIFE Freestyle motocross show, pripravená prednostne pre klientov využívajúcich služby sociálnych zariadení. 

Comments are closed.