Osamelý korčuliar

S klientmi denného stacionára sme sa po prechádzke mestom zastavili v Technickom múzeu Košice, kde sme si vybrali výstavu Osamelý korčuliar realizovanú pri príležitosti nedožitých 70. narodenín Ondreja Nepelu, olympijského víťaza v krasokorčuľovaní zo ZOH 1972 v Sappore, športovca 20. storočia. Spolu s videozáznamom sme prešli jeho život od detstva až po úspechy a mali sme možnosť pozrieť si jeho osobné veci a taktiež jeho ocenenia, ktoré v rámci pozostalosti krátko po jeho smrti venovala SOŠV – Slovenskému olympijskému a športovému múzeu jeho rodina.  

Všetkým sa nám výstava páčila a bola pre nás novým zážitkom. 

A kto bol vlastne v skratke Ondrej Nepela? 

Ondrej Nepela sa narodil 22. januára 1951 v Bratislave. Už od detstva sa zaujímal o ľadové korčuľovanie v kategórii krasokorčuľovanie. Od siedmich rokov trénoval v klube Slovan Bratislava a jeho výnimočný talent si všimla uznávaná trénerka z Viedne, pani Hilda Múdra. Nepelu trénovala počas jeho domácej kariéry. V roku 1964, keď mal ešte len 13 rokov, debutoval na domácich Majstrovstvách Československa, zúčastnil sa na zimnej olympiáde a Majstrovstvách sveta. O rok neskôr sa predstavil aj na Majstrovstvách Európy. Jeho najlepšie obdobie prišlo na začiatku 70. rokov 20. storočia. Od roku 1970 až do roku 1973, kedy ukončil kariéru, vyhral všetko, na čo siahol. 

Či už išlo o tri tituly na Majstrovstvách sveta alebo 5 titulov na Majstrovstvách Európy. Vyhral aj domáce tituly na MS Československa. Vrcholom jeho úspechov je zlato zo ZOH 1972. 

Comments are closed.