Leto v Komunitnom centre

Čo sme zažili toto leto v Komunitnom centre?

Letné prázdniny nám zbehli veľmi rýchlo. Deti začali chodiť do školy a my sme sa rozhodli zaspomínať si s Vami o tom, čo sme v lete zažili v Komunitnom centre Adlerova 4.

Júl a August boli plné zábavy nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Stretávali sme sa na Tvorivých dielňach, varili sme, zabávali sme sa v Detskom klube rôznymi hrami, stolným tenisom, stolným futbalom a mnohým ďalším.

Výnimočný pre deti bol prvý týždeň prázdnin. Študentky zo strednej školy pre deti pripravili denný tábor plný hier, aktivít, spevu, tanca a súťaží.


Ako to už cez prázdniny býva, nechýbali ani výlety po Košiciach. Začali sme výletom do Košickej ZOO a Dinoparku. Úprimne sme sa tešili z tejto možnosti, pretože väčšina detí, ale aj dospelých, ktoré s nami tento výlet absolvovali, ešte nikdy žiadnu ZOO nenavštívili. Radosť bola o to väčšia, že mohli zažiť aj pradávny svet, v ktorom vládli dinosaury. Zoologickej záhrade veľmi pekne ďakujeme za zľavnené vstupné.

Výletov do prírody nie je nikdy dosť a tak sme čoskoro navštívili park na Aničke. O pár dní sme si spoločne urobili veľkú akciu v Lesoparku. Opekali sme, ale aj športovali. Náš posledný výlet sme mohli prežiť vďaka o.z. Úsmev ako dar. Vláčikom sme sa vyviezli na Alpinku, kde nás čakalo plno aktivít, odmien a zábavy. Organizácii Úsmev ako dar ďakujeme za pozvanie.


Deti aj dospelých sme zabavili výnimočnou súťažou, ktorú sme nazvali „Spoznáš zvuky zvierat?“. Zábavným spôsobom sme tak spoznávali autentické zvuky zvierat z celého sveta. Každý zvuk bol samozrejme doplnený obrázkami, videami a informáciami. Na záver nechýbali ani sladké odmeny.

Obľúbenou zábavnou aktivitou pre mamičky sa toto leto stala aktivita s názvom „Spoznaj svoju osobnosť“. Zábavnými a jednoduchými testami osobnosti sme sa prostredníctvom obrázkov dozvedeli niečo o svojich osobnostiach. V čom sú ženy výnimočné samozrejme už vedeli. Napriek tomu si každá z nás v tejto aktivite našla niečo, čo si vzala k srdiečku. Minimálne sme sa všetci dobre zabavili a zasmiali.

Leto bolo plné zábavy, ale nezaháľali sme a zamerali sme sa aj na prevenciu do našich životov. Zorganizovali sme niekoľko zaujímavých prednášok. Všetkým, ktorí si pre nás prednášky pripravili sa týmto chceme ešte raz pekne poďakovať. Prvou bola prednáška na tému: Sexbiznis. Vedúci sociálneho úseku Mgr. Soľák z pracovných skúsenosti porozprával o nástrahách a rizikách tohto odvetvia. V tomto duchu pre nás pripravil náš regionálny koordinátor NP KC Ing. Stramsky prednášku na tému: Obchodovanie s ľuďmi. Veľmi účinná hlavne pre mladých ľudí, ktorí majú v pláne vycestovať za prácou do zahraničia. Bezpečnostný technik PSC pán Filip Šamaj pripravil prednášku s názvom Čo robiť, keď doma horí. Mali sme aj praktickú ukážku ako použiť hasiaci prístroj.

Aby náš rozum nezaháľal, pokračovali sme prednáškou, kde nás sociálna pracovníčka Mgr. Karolyiová poučila o tom, ako máme správne recyklovať odpad. Rôzne videá, rozprávky a zábavné aktivity nás poučili, ktorý odpad kam patrí. Posledná prednáška sa niesla v duchu ľudských práv. Sociálne pracovníčky Mgr. Višňovská a Mgr. Nemčíková pripravili interaktívnu prednášku, kde sme sa spoločne rozprávali o základných ľudských právach. Táto prednáška bude rozčlenená, a tak sa ešte môžeme tešiť na túto tému aj v ďalších mesiacoch.


Na konci letných prázdnin sme sa v spolupráci so Zariadením núdzového bývania a Útulku pre matky s deťmi zamerali na školský rok. Deťom treba veľa potrieb a materiálu. Peňazí na ne je však málo. Našťastie sme našli dobrých ľudí, ktorí nám pomohli zabezpečiť pre tieto deti aspoň čiastočnú výbavu do školy. Deťom sme tak rozdávali zošity, výkresy, pravítka, perá, peračníky, školské tašky a veľa ďalšieho. Za túto pomoc chceme pekne poďakovať spoločnosti NATEK Slovakia s.r.o.


Ako sme zakončili letné prázdniny? No predsa rozprávkou. V spolupráci s našimi deťmi sa nám podarilo vytvoriť našu prvú vlastnú rozprávku. Jej autormi, editormi a ilustrátormi sú deti zo Zariadenia núdzového bývania a Útulku pre matky s deťmi. Rozprávku o ilustrácie doplnila aj naša šikovná klientka. Určite si prečítajte rozprávku „Ako zvieratká zachránili lesné kráľovstvo“.

Letné prázdniny ubehli rýchlo nielen deťom, ale aj nám v Komunitnom centre. Tešíme sa však na mnoho ďalších zaujímavých aktivít, ktoré sa budú ešte v tomto roku konať. Samozrejme, že Vám potom o všetkom znovu napíšeme.

Comments are closed.