Chcem prilepšiť vnúčatám, preto investujem!

Starí rodičia sú tu na to, aby svoje vnúčatá rozmaznávali. Aspoň to by sa dalo považovať za zaužívanú pravdu. Pomáhajú pri výchove, strážia ich, keď rodičia kvôli práci alebo povinnostiam nemôžu, vodia ich na krúžky, či vymýšľajú rôzne výlety, aby z toho detstva zostali krásne spomienky. A v neposlednom rade im chcú aj finančne prispieť.

O výške dôchodkov na Slovensku sa radšej nebudeme baviť, nech už je na tom dôchodca akokoľvek, vždy by to mohlo byť lepšie a možnosti prilepšenia sú obmedzené. Zamestnanie popri dôchodku sa pošťastí len málokomu, nie každý je zdravotne v takej kondícii, aby si mohol ešte privyrábať, a popravde, po tých odpracovaných rokoch už na to nie je ani energia, ani chuť.

Existuje však aj jednoduchý spôsob, ako získať peniaze – investovať.

Stačí si len pozrieť možnosti internetu – a dnes už sú naši starí rodičia v internete vcelku zdatní – objaví sa množstvo ponúk, ktoré sľubujú za málo peňazí veľa … peňazí. Tak v čom je háčik?

Existuje množstvo stránok s možnosťou investovania do rôznych typov akcií. Či už je to bitcoin, akcie v spoločnosti Elona Muska alebo zlato, najpotešujúcejšou správou pre všetkých je, že je možné zarobiť obrovské množstvo peňazí už len registráciou na stránke. Zadáme svoje údaje, prípadne číslo karty, zaplatíme menší registračný poplatok 50, 100 či len 250 EUR a vstupujeme do hry veľkých hráčov. To nie je veľa, nie? Stane sa z nás investor, ktorý môže vidieť, ako sa jeho peniaze zúročujú, a to priam svetelnou rýchlosťou. Čo chvíľa nám v rámci investície bude svietiť suma v tisícoch, ba desaťtisícoch. Teda, možno do času, kým by sme ich chceli opäť previesť na náš bankový účet…

Momentálne praktiky podvodníkov sú čoraz prefíkanejšie. Prinášame Vám náhľad toho, ako môže vyzerať mail od človeka, ktorému ide len o to, okradnúť Vás. Pod rôznymi zámienkami, pod rôznymi vidinami zárobku, skvelej investičnej príležitosti, ale hlavne za neustáleho nástojenia na tom, aby ste urobili, čo Vám vraví, inak prídete o veľké peniaze, ktoré ste mohli mať. Základná rada – jediné, čo môžete stratiť, sú vaše vlastné peniaze. V momente odoslania na účet podvodníka (do investičného fondu, na bitcoin, na úhradu členstva… čokoľvek, o čom Vás presvedčí, že je rozumné urobiť) sa môžete s peniazmi rozlúčiť.

Mnoho seniorov je anglicky zdatných – avšak nie až tak, aby dokázali overiť skutočné pozadie investičnej stránky. Niektoré sú tak prepracované, že je naozaj problém rozoznať ich od tých reálnych, na ktorých je investovanie bezpečné. Čo sme postrehli ako základný rozdiel je to, že je tu vždy niekto, kto Vám s tým pomôže. Trošku mailom, ale najmä telefonicky. Ak ukážete, že ste čo i len trošku ochotní počúvať ich inštrukcie, komunikovať anglicky (ale niekedy už ani to nepotrebujete), zaručene budete … oklamaní.

Nie je veľa vecí, ktoré od Vás potrebujú. Na realizáciu podvodných nákupov na internete potrebuje podvodník len: číslo vašej bankovej karty, meno držiteľa karty, kontrolné trojčíslie zo zadnej strany a… overovaciu sms. To zas nie je tak málo, a predsa, prefíkanými otázkami z Vás dokáže jedno po druhom dostať. Zámienkou mu je to, že to VY ste ten, kto na tom zarobí, on vám LEN chce pomôcť. – Naozaj, naozaj, naozaj si myslíte, že niekto, kto vie, ako zarobiť veľa peňazí, Vás bude chcieť o tom poučiť a pomôcť pri každom jednom kroku, ba priam to pomaly urobí za Vás? Cudziu osobu, ktorú si vytipoval na internete? Neznie toto samaritánstvo dostatočne absurdne?

Vidina lepšej budúcnosti, možnosť pomôcť finančne deťom, vnúčatám, sám sebe, to je dostatočne silný faktor na to, aby ste to chceli skúsiť, aby ste mali vieru v to, že to môže byť skutočné. Práve to je však najviac ohrozujúce, túto potrebu pomôcť sebe i svojej rodine podvodník využíva na 100%. Ak by ste na chvíľu aj zaváhali, nájde dôvod, ktorým vás bude presviedčať. Ak aj viackrát odpoviete, že o jeho služby, pomoc, podporu, nemáte záujem, on sa nevzdáva. Znovu a zas si nájde zámienku, že Vám opäť napíše, zavolá, so skvelou príležitosťou, ktorú si určite nesmiete nechať ujsť.

Ako vyzerá telefonát?

Niekedy môže dôjsť k situácii, že na nejakej stránke okrem emailu zadáte aj svoje telefónne číslo, alebo sa k nemu podvodník dostane prostredníctvom emailu, prípadne vytáča náhodné čísla. Nie je až tak podstatné, odkiaľ má útočník Vaše číslo, poďme sa ale pozrieť na to, ako to zvykne vyzerať, keď Vám volá.

Sú rôzne možnosti telefonátov, niektorí to skúšajú v angličtine – ak sa chytíte a budete odpovedať aspoň ako tak po anglicky, budú Vás navigovať. Najnovšie už sme sa stretli aj s tým, že pokyny dávajú v angličtine, ale vy môžete rozprávať po slovensky, vedia si to preložiť. Alebo už sú medzi nimi aj ľudia hovoriaci po slovensky (či už kostrbato, alebo plynule). Títo ľudia sú aj v telefóne mimoriadne trpezliví, milí, ústretoví, a ochotní vysvetliť Vám každý jeden krok a postup, ktorý musíte urobiť, aby ste svoje investície zhodnotili. Teda, aby ste vedeli previesť svoje reálne peniaze z bankového účtu niekam preč, odkiaľ im niet návratu. Spôsob komunikácie je veľmi nenápadný, zhovievavý, podporuje Vašu chuť konať ďalej. Nedáva príliš priestor na premyslenie, tlačia Vás do toho, reagovať rýchlo, opäť, aby ste nemali čas popremýšľať. Lebo keby ste na to čas mali, už by to tak dobre nefungovalo.

Ako vyzerá email?

Vľavo hore si môžete všimnúť meno Naomy. Keď naň ukážeme myšou, vidíme celý mail odosielateľa, pričom druhá časť je obvykle hlavná stránka. To je to, čo si vieme na internete overiť, a je veľká šanca, že nájdeme odkazy na to, že ide o podvod. Len treba hľadať.

Mail má aj svoje pokračovanie, a síce apelovanie na zážitok, ktorý z toho účastník môže mať, vytvorenie pocitu prestíže prostredníctvom obmedzeného počtu, ktorý sa čo chvíľa zaplní, takže je potrebné odpovedať ešte dnes, inak sa môže stať, že vás „odpoja“. Výstraha, že sa nebudete môcť zapojiť, ak Vám rozhodnutie bude trvať dlho, je bežná. Ide o spôsob, ako zamedziť tomu, aby ste sa mohli rozhodnúť rozumne. Pretože rýchle rozhodovanie je o emóciách, racionalita potrebuje svoj čas. Nie vždy máte ihneď po ruke rodinu, známych, ktorí by sa na to s vami pozreli, tak konáte hneď. A presne o to podvodníkom ide.

Kliknite sem, ak ste pripravení posunúť zisky na vyššiu úroveň“

Pravdepodobne Vás rovno odkážu aj na nejakú stránku, kde si môžete pozrieť podrobnosti – odporúčam ignorovať podobné odkazy z dôvodu možného stiahnutia vírusu, na ktoré stačí niekedy už aj otvorenie danej stránky.

Inokedy je možné, že Vás navádzajú na úhradu za niečo, o čom ani netušíte. Telefonicky od Vás získali číslo karty, meno vlastníka, ale nedarí sa im vysvetliť Vám, ako funguje pin? Nevadí, pošlú mail, aby ste si to mohli nájsť.

Slušne sa pozdravia na začiatku aj na konci, keď to budete mať, máte sa ozvať, aby Vám aktivovali účet – v skutočnosti išlo o platbu 250€ za bohvie čo, na nejakej neznámej stránke. V tomto prípade našťastie platba neprešla – pin kód je možné aktivovať len do niekoľkých minúť a dotyčná im ho poslala mailom až neskôr. Opakovaný pokus už nebol možný, nakoľko si rodina všimla problém, pomohli zorientovať sa v tom a nájsť podklady k tomu, že ide o podvod…

Dobro v ľuďoch nevymizlo, to určite nie. Mnoho ľudí sa snaží na tieto taktiky upozorňovať. To je to dobro. Osveta o tom, že sa to deje. Keď Vám príde email a vy si nie ste istí, či mu dôverovať, alebo sa Vám zdá akákoľvek drobnosť podozrivá, skúste niekoľko krokov kontroly:

  1. Kontrola mailu. Obvykle je to Meno@nejaka_podozriva_stranka.com. To, čo je za @ je vždy možné hodiť do google.sk a pridať k tomu „recenzie“ (ideálne v angličtine – review) a dať si to preložiť. Ak sa o danej stránke ešte nič neuvádza – je to podozrivé. Ak sa o danej stránke nachádzajú negatívne recenzie – je to jasné. Ak sa tam nachádzajú pozitívne recenzie – treba byť stále na pozore – ako sa k vám dostali?
  2. Mať nastavený denný limit pre platby na internete alebo na prevod z účtu na účet. Takýmto spôsobom, aj keď sa podarí podvodníkom niekoho oklamať, aspoň nespôsobia škody hraničiace s ohrozením života. Prísť o životné úspory by nebolo bohviečo.
  3. Neodpovedať na emaily, v ktorých od Vás niekto niečo vyžaduje – zaplatenie platby za kuriéra, ktorého ste neobjednali, alebo za nezverejnenie údajov o vás, ktoré vlastne nikto nemá.
  4. Kontaktovať svoju blízku osobu, ktorá Vám pomôže zorientovať sa v nechcených emailoch. Či už to bude rodina, internetovo zdatný sused, alebo sociálny pracovník mestského úradu, určite máte v okolí niekoho, kto Vám v tom pomôže. Aj my sme tu pre Vás.

Ak sami narazíte na problém s podozrivou stránkou či podobnými aktivitami, oboznámte o tom aj svoje okolie, myslite na rodinu, známych, či tam nie je niekto, komu toto upozornenie môže zachrániť majetok, a v neposlednom rade aj zdravie.

Prísť o životné úspory v tomto čase môže viesť aj k horším problémom, než len finančným…

Comments are closed.