7. apríl – Svetový deň zdravia – tipy, ako sa zapojiť

Tento deň bol vyhlásený v roku 1950 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) ako pripomenutie jej vzniku v roku 1948. Tradične býva sprevádzaný celosvetovými podujatiami zameranými na tému vyhlásenú v danom roku, pričom WHO sa zameriava najmä na preventívne činnosti.

Téma Svetového dňa zdravia v roku 2022 je:

„Naša planéta, naše zdravie“.

Zdroj informácií a grafiky: www.who.int

Aj na podklade pandémie a viditeľnej potreby zmeny fungovania spoločností chce WHO zamerať globálnu pozornosť na opatrenia potrebné na udržanie zdravia ľudí a planéty, a na podporu hnutia za vytváranie spoločností zameraných na „pohodu“ alebo „blahobyt“, tzv. well-being. Zatiaľ čo podobné svetové organizácie budú poukazovať na potrebu globálnych zmien, spoločenského nastavenia a upriamenia fokusu na komplexné riešenia, z hľadiska jednotlivcov môžeme prispieť nielen svojou podporou, ale aj konkrétnymi krokmi, každý sám za seba, a zároveň vlastne za všetkých.

Ako teda môžem ísť príkladom?

Možnosti, ako podporiť myšlienku zdravšej planéty, alebo v lokálnejšom pohľade zdravšieho životného prostredia v našej komunite, hádam ani nie sme schopní všetky vymenovať. A ostáva na každom z nás, ako svojou troškou dokáže prispieť.

Recyklácia

Kovy a plasty, sklo, papier. Šaty. Handmade výroba. Swap. Recyklovať je možné rôznymi spôsobmi a takmer čokoľvek.

Môžete sa s kamoškou dohodnúť na vytriedení šatníka a navzájom si vymeniť kúsky, ktoré sú síce šik, ale už ich máte na sebe okukané, alebo z toho, čo ste možno ani nemali na sebe a len to čaká v skrini na ďalšiu generáciu vytvoríte balíček pre niektorú dobročinnú organizáciu.

Alebo vyhľadajte možnosti swapu vo vašom okolí – ide o výmenu medzi ľuďmi bezodplatne – či už ide o oblečenie, kvety, knihy – čokoľvek, čomu už nechcete byť majiteľom, ale ešte by sa z toho mohol niekto iný tešiť – a vy namiesto nákupu v obchode nájdete kúsky, v ktoré ste ani nedúfali.

A ak už niečo nie je vhodné na to, by sa to niekomu posúvalo, možno sa z toho dá niečo vyrobiť – či už starú vázu premaľujete a dodáte jej nový lesk, či si zo starých ošúchaných kníh vytvoríte poličku, vdýchnete tak nový život do svojho priestoru.

Ako správne recyklovať separovaný odpad si môžete pozrieť v komplexnom návode TU – Prezentácia programu PowerPoint (kosice.sk).

Alternatívne formy prepravy –MHD, bicykel, kolobežka, pešo – čo je Vám srdcu blízke, čo ste možno ešte neskúsili, a čo prospeje nie len životnému prostrediu, ale aj Vášmu zdraviu. Ak je potrebné ísť autom, môžete skúsiť zistiť, či niekto z vašich známych či kolegov nemá rovnakú cestu a tak miesto dvoch áut už bude na ceste len jedno. Možno zistíte, že keď sa do obchodu prejdete, narazíte v meste na priateľa, s ktorým ste sa už dlhšie nevideli a stretnutie Vám pridá na nálade. Nemusíte sa hneď a zaraz zbaviť svojho auta a žiť ekologicky na 100%, na začiatok celkom postačí, ak Vám občas niektorá z alternatívnych možností napadne a že ju občas zrealizujete, ak to vaša situácia dovolí.

Zapojenie sa do brigády v mestskej časti – miestne samosprávy niekedy organizujú vo svojom okolí aktivity zamerané na zlepšenie života v komunite, či už ide o vyčistenie okolitej prírody, sadenie nových stromčekov či činnosti spojené s dňom detí, dňom zdravia a iné. Pomocná ruka sa vždy hodí a tak aj touto formou môžete prispieť svojmu okoliu a cítiť sa viac aktívny. Ak samospráva takéto aktivity nerealizuje, možno len potrebuje niekoho, kto by sa toho ujal, môžete to skúsiť.

Každé zlepšenie, ktoré má byť trvalé, sa deje postupne. Podstatný je každý jeden krok, nech by sa zdal akokoľvek maličký.

Comments are closed.